Sports

rep round teams, internationals, tests, New Zealand vs Tonga, Samoa vs Cook Islands, PNG vs Fiji, teams

Samoa, Cook Islands, Papua New Guinea and Fiji have named their official sides for this weekend’s representative round.

Storm star Justin Olam headlines a PNG side that includes Alex Johnston and Lachlan Lam, while the Fiji side is stacked with the NRL talent including Viliame Kikau, Waqa Blake and Maika Sivo.

Chanel Harris-Tavita and Anthony Milford will link up in the halves for Samoa with four Panthers players cracking the 17.

Meanwhile there’s three sets of brothers in the Cook Islands team.

Read on for the team lists for this week’s international games.

Stream every game of every round of the 2022 NRL Telstra Premiership Season Live & Ad-Break Free During Play on Kayo. New to Kayo? Try 14-days free now.

Koroisau reflects on Blues call up | 03:19

WEDNESDAY

Lebanon vs Malta, 7.30pm at Belmore Sports Ground

Lebanon team: TBC

Malta team: TBC

SATURDAY

Kiwi Ferns vs Mate Ma’a Tonga (women’s), 1.10pm at Mt Smart Stadium, Auckland

*Official teams to be named on Wednesday.

Ferns squad: Amy Turner, Annetta-Claudia Nu’uausala, Autumn-Rain Stephens Daly, Charlotte Scanlan, Christyl Stowers, Georgia Hale, Hailee-Jay Maunsell, Kararaina Wira-Kohu, Karli Hansen, Katelyn Vaha’akolo, Krystal Rota, Laishon Albert-Jones , Madison Bartlett, Mya Hill-Moana, Ngatokotoru Arakua, Nita Maynard, Page, McGregor, Raecene McGregor, Roxy Murdoch.

Tonga team: Laikha Clarke (Gold Coast Titans), Tegan Dymock (St George Illawarra Dragons), Keisharn Hala (Brisbane Tigers), Elenoa Havea, Haylee Hifo (Mounties), Kalosipani Hopoate (Sydney Roosters), Bridget Hoy (Tweed Seagulls), Mary Latu, Amelia Mafi, Seli Mailangi (Parramatta Eels), Shannon Muru (South Sydney Rabbitohs), Kimberly Nikua (St Marys), Monica Samita, Natasha Penitani (Cronulla Sharks), China Polata (Brisbane Broncos), Pier Pritchard (North Sydney Bears), Erana Reti (St George Dragons), Luisa Sekona (West Brisbane Panthers), Lavinia Tauhalaliku, Ana Taumalolo.

New Zealand Kiwis vs Mate Ma’a Tonga (men’s), 3.20pm at Mt Smart Stadium, Auckland

*Official teams to be named on Wednesday

New Zealand team: Nelson Asofa-Solomona (Storm), Jesse Bromwich (Storm – captain), Kenneath Bromwich (Storm), Dylan Brown (Eels), Erin Clark (Titans), James Fisher-Harris (Panthers), Kieran Foran (Sea Eagles), Peta Hiku (Cowboys), Jahrome Hughes (Storm), Moses Leota (Panthers), Isaac Liu (Titans), Joseph Manu (Roosters), Te Maire Martin (Broncos), Ken Maumalo (Wests Tigers), Ronaldo Mulitalo (Sharks), Griffin Neame (Cowboys), Briton Nikora (Sharks), Marata Niukore (Eels), Isaiah Papali’i (Eels), Jordan Rapana (Raiders), Jordan Riki (Broncos), Brandon Smith (Storm), Scott Sorensen (Panthers), Joseph Tapine (Raiders), Dallin Watene-Zelezniak (Warriors).

Tonga team: Tolutau Koula (Sea Eagles), Daniel Tupou (Roosters) Siosifa Talakai (Sharks), Mosese Suli (Dragons), Sione Katoa (Sharks), Kotoni Staggs (Broncos), Talatau Amone (Dragons), Siosiua Taukeiaho (Roosters), Siliva Havili (Rabbitohs), Addin Fonua-Blake (Warriors), Sitili Tupouniua (Roosters), Keaon Koloamatangi (Rabbitohs), Jason Taumalolo (Cowboys), Soni Luke (Panthers), Haumole Olakau’atu (Sea Eagles), Tevita Pangai jnr (Bulldogs ), Tevita Tatola (Rabbitohs), Moeaki Fotuaika (Titans), Will Penisini (Eels), Isaiya Katoa (Panthers), Andrew Fifita (Sharks), Joe Ofahengaue (Wests Tigers), Starford To’a (Wests Tigers), Christian Tuipulotu (Sea Eagles), Eliesa Katoa (Warriors).

MORE NRL NEWS

‘BIDDING AGAINST THEMSELVES’: Tigers’ recruitment torched amid $750k U-turn

SOUTH HOOKED: Walker-Latrell contract battle looming with Bennett circling

‘TOO NICE’: Brandy lifts lid on why Blues made SEVEN changes for crunch Origin II

WHISPERS: Tigers’ post Madge exodus as out of favor utility free to explore options

Samoa vs Cook Islands, 5.40pm at Campbelltown Sports Stadium

Samoa team: 1. Charlie Staines 2. Taylan May 3. Izack Tago 4. Jaxson Paulo 5. David Nofoaluma 6. Chanel Harris-Tavita 7. Anthony Milford 8. Martin Taupau 9. Jazz Tevaga 10. Francis Molo 11. Josh Schuster 12. Jaydn Su ‘A 13. Josh Aloiai 14. Fa’amanu Brown 15. Keenan Palasia 16. Spencer Leniu 17. Bunty Afoa 18. Mathew Feagai 19. Ronald Volkman 20. Toafofoa Sipley

Cook Islands team: 1. Kayal Iro 2. Steven Marsters 3. Anthony Gelling 4. Reubenn Rennie 5. Malachi Morgan 6. Esan Marsters 7. TBC 8. Vincent Rennie 9. Aaron Teroi 10. Xavier Willison 12. Pride Petterson-Robati 13. Tinirau Arona 14 Brody Tamarua 15. Moses Noovoa-McGreal 16. Makahesi Makatoa 17. Davvy Moale 18. Reuben Porter 19. Geoff Daniela 20. Andre Iro 21. Lucky Pokipoki

Latrell offers solid advice to Cobbo | 01:13

Papua New Guinea vs Fiji, 7.50pm at Campbelltown Sports Stadium

PNG team: 1. Alex Johnston 2. Robert Derby 3. David Mead 4. Justin Olam 5. Terry Wapi 6. Kyle Laybutt 7. Lachlan Lam 8. Epel Kapinias 9. Wartovo Puara 10. Sylvester Namo 11. Dan Russell 12. Nixon Putt 13. Jacob Alick 14. Liam Horne 15. Emmanuel Waine 16. McKenzie Yei 17. Dilbert Issac 18. Junior Rop 19. Sherwin Tanabi 20. Solo Wane

Fiji team: 1. Sunia Turuva 2. Mikaele Ravalawa 3. Semi Valemei 4. Waqa Blake 5. Maika Sivo 6. Kevin Naiqama 7. Nautu’a Masima 8. Joseph Ratuvakacerivalu 9. Penioni Tagituimua 10. Tui Kamikamica 11. Viliame Kikau 12. Taniela Sadrugu 13. Taane Milne 14. Isaac Lumelume 15. Pio Seci 16. Lamar Manuel-Liolevave 17. Kaylen Miller 18. Ralulu Nasoki 19. Waqasaqa Qiolevu 20. Mesake Kurukitoga

Get all the latest NRL news, highlights and analysis delivered straight to your inbox with Fox Sports Sportmail. Sign up now!!

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button